Rodzina

Rodzina ojca adwokata Edwarda Turczynowicza pochodzi z Wilna, zaś rodzina matki Lidii Turczynowicz z domu Fentzel z Małopolski. Wilno, Kraków, Biała (dzisiaj Bielsko – Biała), Bydgoszcz, Toruń, Piła to miasta które szczególnie zapisały się w historii rodziny. W rodzinie Turczynowiczów (herbu Gozdawa) adwokatów, samorządowców, artystów, architektów i lekarzy łączyło zamiłowanie do lotnictwa i sportu. Rodzina ze strony matki Lidii Fentzel to rodzina matematyków, ekonomistów, przedwojennych urzędników skarbowych, sędziów.

Dziadek Jolanty Turczynowicz Kieryłło ze strony ojca Józef Turczynowicz oraz pradziadek ze strony matki Stanisław Jankiewicz walczyli w wojnie przeciwko bolszewikom w 1920r.

Po drugiej wojnie światowej pradziadkowie Jolanty Turczynowicz-Kieryłło przeprowadzili się z Krakowa do Bydgoszczy a pradziadek pełnił tam stanowisko dyrektorskie w Banku. Rodzina ojca wyrzucona z Wileńszczyzny zatrzymała się w Olsztynie, dalsi krewni w Warszawie, Lublinie i Pile. Rodzice Jolanty Turczynowicz-Kieryłło spotkali się zaś na studiach na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, który stał się też Alma mater córki Jolanty.

W rodzinie Turczynowiczów od 4 pokoleń obecne były tradycje szachowe. Dziadek Jolanty Turczynowicz Kieryłło – matematyk Edward Fentzel pomimo związanych z ustrojem trudności organizował międzynarodowe turnieje szachowe, w których udział brały szachistki nawet z kolebki szachów Indii. W tamtych czasach były to ogromne logistyczne przedsięwzięcia. Dziadek był poliglotą, znał biegle kilka języków obcych, był jedną z pierwszych osób które posługiwały się esperanto. Czas drugiej Wojny Światowej spędził w Rzymie pod opieką generałowej Andersowej.

W Rzymie ukończył maturę. Następnie przebywał pod opieką infułata ks. Franciszka Mączyńskiego, z którym rodzina miała kontakt aż do śmierci. Jolanta wspominała jak regularnie jej rodzina pisała do księdza Franciszka i siostrzyczek z Pfeiffer 13 w Rzymie życzenia świąteczne, ona zaś wypisywała koperty.

Dziadek Edward był postacią nietuzinkową, po wyjeździe z Rzymu trafił do Londynu kontynuować naukę, jednak zakochany w pięknej Babci Izabelli Jankiewicz. Babcia była chemikiem i była dobrym duchem całej rodziny. Jej jabłecznik, chłodnik przeszły do historii kulinarnej rodziny.

Mama Lidia ukończyła studia matematyczne oraz podyplomowe studia AWF, zajmowała się zawodowo programowaniem komputerów w Poczcie Polskiej. W tamtych czasach komputery przypominały szafy a kolorowe taśmy z zapisanymi kodami świetnie nadawały się do serpentyn na Sylwestrowych zabawach. Mama Lidia Fentzel jeszcze przed ślubem zdobyła złoty medal w I Mistrzostwach Polski w szachach w 1967 roku, później powtórzyła jeszcze ten sukces dwa lata później w roku 1969 w barwach. Po zakończeniu pracy w Poczcie Polskiej była trenerem szachowym w Młodzieżowym Domu Kultury.

Pasję adwokacką i misje społecznika Jolanta Turczynowicz-Kieryłło odziedziczyła po ojcu Edwardzie.

Edward Turczynowicz był pełnomocnikiem i obrońcą Jana Rulewskiego, Michała Bartoszcze, Mariusza Łabentowicza w Wydarzeniach Marcowych, podczas których oddziały milicji i SB brutalnie interweniowały wobec delegatów Solidarności w czasie sesji Wojewódzkiej Rady Narodowej w Bydgoszczy.

Jolanta Turczynowicz-Kieryłło jest matką 3 dzieci. Syn Michał Jan jest studentem Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Córka Anna Izabela jest studentką Wydziału Historii oraz Wydziału Filologii Klasycznej Uniwersytetu Jagiellońskiego, zaś najmłodszy syn Adrian Paweł – (urodzony nota bene w 25 rocznicę pontyfikatu św. Jana Pawła II) kończy w tym roku gimnazjum.

Mąż Andrzej Kieryłło jest projektantem, designerem, w przeszłości był bliskim współpracownikiem i przyjacielem Jana Olszewskiego, członkiem zarządu ROP, twórcą zwycięskiej kampanii samorządowej AWS.

Dziadek, babcia i ojciec Andrzeja Kieryłło byli żołnierzami AK. Za działalność w AK dziadek Józef został 1944 roku aresztowany i wywieziony na Syberię skąd wrócił po czterech latach. Ojciec Andrzeja Kieryłło Jędrzej po tym zdarzeniu wstąpił do oddziału WiN – żołnierze wyklęci. Andrzej Kieryłło jest członkiem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

W 1976 roku jako student Politechniki Warszawskiej uczestniczył w Wydarzeniach w Ursusie. Poruszony tymi wydarzeniami i procesami politycznymi uczestników napisał scenariusz sztuki teatralnej „Wysoki Błąd” wytykający satyrycznie komunistyczne mechanizmy wydawania wyroków. Próby generalne w Klubie studenckim Hades zostały przerwane przez bezpiekę. W tym czasie był studenckim bardem, autorem i wykonawcą takich ballad jak „Dyktatorzy”, występował z Jackiem Kaczmarskim, przyjaźnił się z Krzysztofem Krawczykiem.

W 1997r. Andrzej Kieryłło był inicjatorem połączenia ROP i PC. Z jego inicjatywy odbywały się w jego domu w Płochocinie negocjacje, w których uczestniczyli Jarosław Kaczyński i Jan Olszewski. Wobec braku zjednoczenia prawicy odszedł z ROP. Andrzej Kieryłło jest autorem piosenek „Nasz dom” z kampanii AWS i „Warto żyć”, napisanej do Kampanii walki z rakiem piersi, które zaśpiewał Krzysztof Krawczyk. Ojciec Andrzeja, Śp. Jędrzej należał do żołnierzy wyklętych, zaś Andrzej jest członkiem Stowarzyszenia Byłych Żołnierzy AK i ich rodzin.